Darmowe zaplecze SEO

Własne zaplecze to coś pięknego. Nie martwisz się, że strona zniknie po roku. W razie problemów możesz szybko zdjąć link lub zamienić go na brandowy. Większości zaplecze SEO kojarzy się z dużymi kosztami, ale jest od groma darmowych serwisów na których można założyć swoje strony zapleczowe, tylko ma to oczywiście swoje minusy.

Osobiście wolę zaplecze na własnych domenach. Dobre zaplecze ma to do siebie, że bez problemu w ciągu roku zarobi na koszt odnowienia domeny i serwer, czyli finalnie też będzie darmowe. Docelowo powinno nawet przynieść w ciągu roku zarobek, ale celem jest osiągnięcie braku kosztów jego utrzymania i na tym się skoncentrujemy. Można sięgnąć po portale umożliwiające darmowe zakładanie stron jak np: wordpress.com, gazeta.pl czy blog.pl. Niestety nigdy nie będziemy mieć 100% pewności, że administrator nie usunie nam tych stron, bo coś mu się w nich nie spodoba.

Oczywiście usunięcie naszych stron z darmowych portali blogowych wynika głównie z naszej winy. Jak witryny mają treść dodatnią to nikt ich nie powinien ruszać. O ich sile świadczy fakt, że cały czas na wysokich pozycjach można znaleźć witryny postawione na darmowych platformach. Jeśli chcesz ograniczyć koszty początkowe zaplecza, to spokojnie sięgaj po darmowe rozwiązania, które cały czas mają moc jeśli dobrze je wykorzystasz.

Darmowe platformy blogowe vs własne domeny

darmowe platformy blogowe vs własne domeny
darmowe platformy blogowe vs własne domeny

Przy tym pojedynku bardzo szybko własne domeny nokautują darmowe platformy. Własne domeny znacznie szybciej mogą stanowić dodatkowe źródło dochodu lub przynajmniej pokryją koszty. No i nieporównywalnie większa kontrola jest na własnych domenach, które pozycjonowane nabierają siły bez zagrożenia, że ktoś nam je usunie. Z witryn można zrobić płatną grupę i inni będą nam płacić za opublikowanie artykułów, ale z tym nie należy przesadzać.

Zalewam się łzami śmiechu jak ktoś pisze, że grupa jest zamknięta przy czym każdy tak naprawdę może dodać swój artykuł po zapłaceniu. Grupa otwarta jest dla wszystkich. Płacisz to masz zamieszczone publikacje. Grupa zamknięta jest dla określonych osób. Oni płacą i mają publikacje, a reszta nie ma dostępu. Znacznie lepiej długofalowo wychodzi się na grupie zamkniętej. Pytanie czy nastawiasz się wyłącznie na zyski, czy na to żeby Twoje strony zapleczowe rosły w siłę przy czym stały się dodatkowym źródłem dochodu?

Gdzie tanio można rejestrować domeny pod zaplecze?

Lubię mieć wszystko w jednym miejscu i dlatego wszystkie domeny rejestruję w SeoHost.pl gdzie mają dobre ceny. Wcześniej korzystałem z OVH.pl i też mogę ich polecić. Rejestruję tylko domeny .pl lub .com.pl . Nie interesują mnie domeny regionalne. Nie rozumiem stawiania zaplecza na innych domenach, chyba że ktoś to robi tylko pod kontem zarabiania hajsu z publikacji, ale większość osób ogarnia że tanie domeny = większe prawdopodobieństwo, że właściciel wcześniej czy później zakończy ich żywot.

Ja buduję zaplecze zarówno na darmowych platformach jak i własnych domenach. To, że darmowe platformy mają mniejszą moc mi nie przeszkadza, bo stawiam je na masową skalę i nawet jak administrator mi zamknie część z tych stron, to nie odczuwam tego. Robiąc to ręcznie i pod użytkownika zmniejszasz ryzyko zamknięcia strony. Wszystko jest kwestią opłacalności i zastosowania.

Dodaj komentarz